Mambo Vipi Band

In Deutsch:

 

"MAMBO VIPI" ist eine bunte Trommelgruppe aus Chemnitz, die Freude am Trommeln, Singen und Tanzen hat. Wir spielen verschiedene traditionelle Ostafrikanische und andere Rhythmen. Uns gibt es seit 2012 als Trommelkurs gegründert von Arba Manillah aus Iringa, Tanzania. Mittlerweile haben wir schon unser erstes Album aufgenommen.

Seit 2014 musizieren wir unter dem Namen ,,MAMBO VIPI". Das kommt aus der Sprache Swahili und heißt: "Wie geht es?" Unsere Musik erzählt Geschichten. Die Lieder und Melodien der Stücke fließen im Konzert zu einer großen Erzählung zusammen und bleiben im Ohr.

Jeder, der Interesse hat, darf mitmachen.

Herzlich willkommen

Karibu sana - Hakuna Matata

 

In English:

 

"MAMBO VIPI" is a drumming group based in Chemnitz in Saxony, Germany. We enjoy playing the drums ,singing and dancing.

Together we play east African traditional rhythms. We started off in 2012 as a drum course, founded by Arba Manillah from Iringa Tanzania. Now we have already recorded our first album. In 2014 we gave ourselves the name "MAMBO VIPI". This is Swahili and means: How are you? The music we play tells stories and in our concerts the melodies form a great narrative.

Everyone who is interested can join us! You’re very welcome- Karibu sana-Hakuna Matata

 

In Kiswahili:

 

"MAMBO VIPI" ni kundi mchanganyiko la sanaa ya ngoma kutoka Chemnitz,Saxony Ujerumani. Tunafuraha kwa kupiga ngoma, kuimba na kucheza. Tunacheza ngoma za kitamaduni kutoka Afrika mashariki n.k. Kundi letu limeanzishwa mwaka 2012 kama kikundi cha kujifunza Utamaduni na kucheza ngoma, chini ya mwanzilishi /msanii maharufu kwa jina la Arba Manillah kutoka Iringa Tanzania. Pia tuliweza kurekodi album yetu ya kwanza kipindi hicho. Mwaka 2014 ndipo jina la "MAMBO VIPI" kuanza rasmi. Mziki wetu unasimulia hadidhi za kusisimua, na kupitia vihonyo vya mziki wetu, vina mteka msikilizaji na kumpa hisia nzuri na kumbukumbu.

Kila apendaye Karibu sana- Hakuna Matata

 

In Franzoesisch:

 

"MAMBO VIPI" est un groupe de tambour qui est basé à Chemnitz en Saxe en Allemagne. Nous aimons jouer de tambours africains, chanter et danser. Ensemble nous jouons par exemple musique traditionnelle d’Afrique de l’est. Nous étions initialement un cours de percussions, fondé par Arba Manillah d’Iringa en Tanzanie. Maintenant nous avons déjà enregistré notre premier album.

En 2014, nous avons trouvé notre nom "Mambo Vipi". C’est Swahili et il signifie ‘Ça va ?’ La musique que nous jouons raconte des histoires et dans notre concertes, les mélodies forment une narrative magnifique !

Tout le monde qui s’intéresse peut participer. vous êtes invités à nous rejoindre! Karibu sana-Hakuna Matata.